3 Cii - 2. světový pohár vynálezů s využitím software

a 1. mezinárodní festival kulturních inovací

s konferencí k mezinárodním změnám a inovacím


Tato nejdůležitější akce roku 2011, pořádaná nadnárodní společností národních vynálezeckých svazů, IFIA, se konala ve dnech 24. – 27. 8. 2011 na Taiwanu, a to v jeho druhém největším městě Kaohsiungu, které je téměř stejně velké jako Praha, a hostilo v r. 2009 světové letní sportovní hry. Bylo proto modernizováno, včetně vybudování 2 linek metra, japonského rychlovlaku, spojujícího Kaohsiung s hlavním městem Taiwanu, Taipei, a nového mezinárodního letiště. V blízkém okolí (20 km od centra) byl též  vybudován zcela moderní kampus 2. největší mezinárodní soukromé university v Číně - ISU (International Shou University) s 5 fakultami a s velkým zázemím. Tam se konala tato akce IFIA. Je pozoruhodností, že na této universitě studují i Češi a její prezident, s nímž jsem měl možnost se osobně setkat, zná poměrně dobře Prahu.
ČR je v IFIA zastoupena jedinou organizací, a to Českým svazem vynálezců a zlepšovatelů (ČSVZ), členem ČSVTS  a AIP ČR. Její předseda, ing. Pavel Dlouhý, EUR Ing., řádný člen ExCo IFIA,  zorganizoval důstojnou reprezentaci českých vynálezců, a to 3 vyřešenými a realizovanými projekty EUREKA a 3 dalšími špičkovými exponáty, krytými vždy nějakým dokumentem průmyslově-právní ochrany.
Mezi projekty EUREKA patřil loni inovovaný špičkový světový výrobek EXPLONIX, doplněný nyní v projektu E! 4502 VENUS  Integrovaný detektor radionuklidů, tedy odhalování tzv. špinavých bomb teroristů.
K dalším špičkovým novinkám patřil projekt E! 4095 NANOSILVER - výrobek NAILEXPERT firmy OMEGA ALTERMED, ohodnocený Bruselem jako nejlepší lék EU proti plísni nehtové. Vzbudil tam velkou pozornost, protože v tropickém pásmu, kde se výstava konala, je toto onemocnění velmi časté a navíc používá přírodní čínskou medicínu, jako jednu z účinných složek přípravku.
Další z dobrých již jinde ohodnocených výrobků byl projekt E! 3579 NARVIK Integrovaný portál informací z železniční nákladní přepravy. O tento exponát ale tam nebyl zájem.
Naopak velký zájem budil předváděný a již několikrát oceněný a stále (i letos) inovovaný exponát prof. Jaromíra Volfa, DrSc., vedoucího katedry elektrotechniky a automatizace na České zemědělské universitě v Praze – Suchdol – PLANTOGRAF V 09. Zjišťoval totiž na místě ploché nohy a špatné držení těla  místních studentů a návštěvníků veletrhu, což je podporováno v převážné míře čínskou moderní obuví – teniskami s měkkou podrážkou. Zájemců bylo tolik, že se tam tvořila fronta.
Dále byl poměrně značný zájem o praktický výukový software inovátorky ing. Dagmar Rýdlové – Jazyky bez bariér pro dyslektiky, a to převážně mezi profesory university.
A v poslední míře byla také obdivována jednoduchá a praktická tabulka pro určení řádu inovace ve službách, autora tohoto článku, která napomáhá transparentnímu hodnocení projektů EUREKA a Eurostars, ale i jiných a také přímo tvorbě lepších inovací. Není divu, neboť loni byla přednášena poprvé na Minhang High School v Šanghaji, a tam také vzbudila nebývalý zájem.
Porota, složená z expertů, a to jak členů organizací IFIA, tak i university, nakonec udělila české reprezentaci několik pozoruhodných cen. Zlatou medaili si odnesl prof. Volf za letos opět inovovaný PLANTOGRAF (V 09), stříbrnou medailí byl odměněn software ing.Rýdlové a speciální cenu  (moderní přenosný počítač) obdržel předseda ČSVZ, ing. Pavel Dlouhý za tabulku pro oceňování inovací ve službách. Nejvyšší cena – pohár – zůstal vystavovatelům z Taiwanu za opravdu špičkové realizované technologie v software. Výstava, jíž se zúčastnilo přes 250 vystavujících, byla ukázkou moderního a pokrokového využití software a není náhodou, že se konala právě v zemi, která je největším světovým producentem špičkové výpočetní techniky. České exponáty vzbudily pozitivní ohlas i mezi ostatními vystavovateli, spolupořadateli a organizátory výstavy a doprovodných akcí, a to I-Shou Universitou a Asociací výrobců realizujících taiwanské vynálezy a inovace (TIIA).
Podporu vystavujícím poskytl opět i český reprezentant Czech Trade v Šanghaji,  ing. Aleš Červinka, kterého při zpáteční cestě navštívil prof. Volf se svým exponátem, a na místě jej předvedl. Z návštěvy vyplynuly další kontakty pro obchod a spolupráci s Čínskou lidovou republikou, ale i Taiwanem, který k ní také patří.
Doufáme, že po vynikajících úspěších ČSVZ od r. 2008 na mezinárodním poli, zajišťovaných aktivní prací výboru svazu a podporou Úřadu průmyslového vlastnictví Praha, ČSVTS a AIP ČR, nebude nouze o vystavující vynálezce z ČR, jako tomu bylo dosud. Nulovou podporu ale poskytlo této prestižní výstavě MPO, které ač na svých webových stránkách uvádí podmínky podpory, které ČSVZ stoprocentně splnil, špičkové vynálezce z ČR vystavující v zahraničí asi ignoruje. Doufám, že tomu napříště již nebude a podmínky na webových stránkách MPO budou dodržovány.

                       

Ing. Pavel Dlouhý, EUR Ing, předseda svazu

květen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Žádné události
559770